środa, 1 lipca 2015

KALENDARZ PRAC OGRODNICZYCH - LIPIEC

"Kiedy lipiec daje deszcze, długie lato będzie jeszcze" - w nie których rejonach kraju sprawdza się inne przysłowie "Lipcowe upały, wrzesień doskonały". Choć nad morzem pogoda nas nie rozpieszcza, to jednak ogród warzywny w lipcu tętni życiem. Co zatem czeka nas w lipcu?










Ogród warzywny

Puste zagony powstałe po wczesnym zbiorze obsiewamy raz jeszcze późnymi odmianami np. marchwi, rzepy zimowej, rzodkiewki, buraka ćwikłowego, kopru, sałaty listkowej czy szpinaku. Puste miejsca uzupełniamy sadzonkami np. jarmużu, sałaty lodowej czy kalarepy.

Pamiętamy o nawożeniu pomidorów, cukinii, papryki, selerów i kapustnych.

Uzupełniamy ściółkę na zagonach i regularnie podlewamy odstaną wodą pod korzenie roślin rano i późnym popołudniem.

Zbieramy i suszymy również zioła, które osiągają w tym czasie najlepsze walory. Najlepszy czas to ciepłe przed południe, kiedy wyschnie rosa. Ścięte pęki ziół rozwieszamy w miejscach zacienionych, ciepłych lecz przewiewnych. 

Zbieramy owoce z drzew i krzewów. Część zjadamy na miejscu, resztę możemy zamrozić lub przetworzyć na powidła czy dżemy. Po owocowaniu przycinamy pędy malin, prześwietlamy porzeczki i agresty oraz drzewa owocowe. Letnie cięcie pobudzi rozwój rośliny w przyszłym sezonie, a to wpłynie z kolei na lepszy wygląd i owocowanie. Pamiętajmy, aby cięcia dokonywać w ciepłe, suche dni, ostrymi sekatorami.

Ważne jest zabezpieczenie drzew i krzewów siatkami przeciw ptakom - szczególnie narażone są czereśnie, wiśnie i borówki. Pamiętajmy, że siatka musi być założona szczelnie.

Kosimy trawy i łąki mając na uwadze warunki pogodowe - w czasie upałów krótko przycięte źdźbła szybko wysychają.
 
Warto także zwrócić uwagę przy przycinaniu żywopłotów na gniazda ptaków,które mogły się w nich osiedlić. Jeżeli nie ma piskląt spokojnie możemy je przycinać.
 
Możemy rozpocząć już zbiory nasion do wysiewu na przyszły rok np. kopru, aksamitek, nagietków, rzodkiewki (więcej o nasionach tutaj)


Koper i nagietki bardzo łatwe w uprawie, rozsiewają się same tworząc piękne kompozycje.

Balkon i taras

Powoli dojrzewają i nasze balkonowe uprawy. Konieczne jest tutaj regularnie podlewanie oraz zasilanie nawozami. Warto stosować ściółkę także w doniczkach, parowanie wody będzie mniejsze. Unikamy natomiast przelewania roślin. 

Pomidorki i bazylia bardzo lubią swoje towarzystwo.

W tym roku uciążliwa walka z mszycami dała w kość licznym roślinom, dlatego teraz muszą nadrobić zaległości i odbudować się po ataku szkodników, w tym celu podlewamy rośliny nawozami z pokrzywy czy żywokostu.

Możemy spokojnie wysiać jeszcze rzeżuchę, sałatę lub szpinak bądź też kupić gotowe sadzonki ziół.

W ciepłe wieczory relaksujemy sie przy blasku świec i zapachu maciejki.

Piękne świecznik firmy SZKŁO z Lidzbarka Warmińskiego. Jeżeli podobają się Wam i chcielibyście je mieć u siebie piszcie na dariusz.kazmierski@szklohartowane.pl

Biologiczna ochrona roślin 

  • Sprawdzamy czy pomidory nie zostały zaatakowane przez zarazę ziemniaka, gdyby tak się stało  chore rośliny usuwamy. Zapobiegawczo opryskujemy wyciągiem ze skrzypu lub naparem z cebuli i czosnku.
  • Dokarmiamy rośliny nawozami z pokrzywy, żywokostu, wrotycza czy skrzypu.
  • Możemy rozsypywać w około młodych warzyw skorupki po jajkach, a w suche dni trociny lub popiół. Przeszkodzi to trochę ślimakom w dotarciu do roślin i jednocześnie wzbogaci ziemię w wapno.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...