wtorek, 18 sierpnia 2015

WROTYCZ POSPOLITY

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) to roślina występująca w całej Polsce, na łąkach, przy drogach, na polach.

Warto mieć tę roślinę pod ręką w ekologicznym ogrodzie. Dlaczego?













Wrotycz pospolity należy do rodziny astrowatych. W ogrodzie ekologicznym stosuje się to ziele w formie odwarów, naparów i gnojówek do walki z chorobami i szkodnikami np. przeciw kwieciakowi malinowcowi, roztoczowi truskawkowemu, szpecielowi jeżynowcowi, rdzom i mączniakom prawdziwym. Poleca się go także do walki z mrówkami, pędrakami czy muchówkami. Stosowany jest praktycznie przez cały rok do podlewania jak i opryskiwania roślin (w tym drzew i krzewów owocowych). Około 30 g suszonego ziela należy zalać 10 l wody. Zimą opryski wykonuje się nierozcieńczoną cieczą, a latem podlewa się nią glebę. Do oprysków jesiennych lub po kwitnieniu roślin ciecz rozcieńcza się wodą w stosunku 1:2.

Sierpień to dobry czas na zebranie kilku okazów, aby zasuszyć i wykorzystywać je w późniejszym czasie. Ziele najlepiej zbierać właśnie podczas kwitnienia (części zielone jak również kwiaty), w dni suche i słoneczne, a suszyć w zacienionym, ciepłym i przewiewnym miejscu. Sam materiał należy przechowywać w papierowych torebkach.

Wrotycz pospolity jest rośliną łatwą w uprawie, a nasiona można pozyskać samemu np. podczas jesienno-zimowego spaceru. Rośnie praktycznie na każdej glebie i jest rośliną dosyć ekspansywną. Rozrasta się w duże kępy, które ciekawie mogą komponować się na rabatach z innymi kwiatami. Lubi słońce oraz półcień, może pozostawać na jednym miejscu przez wiele lat. Obok pokrzywy, żywokostu i skrzypu jest jedną z najlepszych roślin, które warto mieć w ogrodzie ekologicznym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...