czwartek, 29 października 2015

SŁOWNIK MIEJSKIEGO OGRODNIKA

Słownik ogrodniczy - niejasne słówka, jasno opisane w sam raz dla początkujących ogrodników miejskich :) 
















Słownik ogrodnika miejskiego

Allelopatia  - wpływ substancji chemicznych wydzielanych do gleby przez rośliny lub grzyby, które wpływają na wzrost innych roślin w ich bezpośrednim otoczeniu. Substancje te mogą pobudzać lub hamować kiełkowanie i rozwój roślin.

Dobra praktyka ochrony roślin - zasady postępowania w celu ochrony roślin przed szkodnikami lub chorobami  przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa środowiska, zwierząt i ludzi.

Hartowanie siewek - dostosowywanie roślin wysianych w cieplarnianych warunkach do sytuacji na dworze czyli wystawianie w ciepłe i słoneczne dni na zewnątrz np. pomidorów wysianych w domu.

Maść ogrodnicza - substancja zawierająca środek grzybobójczy. Maść używa się np. po cięciu gałęzi drzew i krzewów w celu zabezpieczenia ran przed zakażeniem roślin chorobami grzybowymi.

Moczenie nasion - dla przyśpieszenia kiełkowania, niektóre nasiona moczy się w wodzie o temperaturze 30-50 stopni Celsjusza przez około 24 godziny.

Monokultura - uprawa takiej samej rośliny na tym samym stanowisku przez co najmniej dwa lata.

NPK - Azot (N), Fosfor (P), Potas (K) główne pierwiastki nawozowe. Niedobór poszczególnych pierwiastków odbija się na kondycji i owocowaniu roślin.

PH gleby - wartość określająca stężenie jonów wodorowych w roztworze wodnym. Informuje jaki odczyn ma gleba (kwaśny czy zasadowy). Rośliny mają różne zapotrzebowania np. wrzosy czy hortensje lubią kwaśną glebę (4-4,5 pH), większość warzyw woli jednak glebę obojętną (ok 5,5-6 pH). 

Pikowanie -  przesadzanie młodych, bardzo małych roślinek w nowe miejsce np. zbyt gęsto wysiane pomidory z jednej kuwetki przesadza się pojedynczo do większych doniczek. Bardzo małe siewki pikuje się z wykorzystaniem drewnianych widełek, którymi podtrzymuje się roślinę, a innym narzędziem np. drewnianym kołeczkiem podważa się system korzeniowy i w ten sposób przenosi się roślinę.

Płodozmian - system gospodarowania ziemi polegający na zaplanowaniu kolejności upraw roślin następujących po sobie tak, aby każda z roślin czerpała z gleby odpowiednie dla siebie składniki pokarmowe.

Przedplon - roślina uprawiana przed kolejną rośliną na tym samym miejscu.

Ściółkowanie - przykrywanie ziemi wokoło roślin materią organiczną np. zrębkami drewnianymi, korą, liśćmi, kompostem. Czynność ta ma na celu zapobieganie zbytniemu parowaniu wody spod roślin, ogranicza  wzrost chwastów oraz dostarcza składników pokarmowych w momencie rozkładania się ściółki.

Szczepienie roślin - transplantacja (przeszczepianie) polegająca na zrośnięciu się dwóch roślin. Cześć rośliny przeznaczoną do szczepienia nazywa się zrazem, a roślinę, na której się szczepi podkładką. Udane szczepienie widać kiedy zraza idealnie zrośnie się z podkładką. Warto pamiętać o tym, żeby obie szczepione rośliny należały do tego samego gatunku czy rodzaju, a także by szczepienie odbywało się o odpowiedniej porze roku, a rośliny były w dobrej kondycji.

Zaprawianie nasion - pokrycie nasion warstwą środków ochronnych, które mają zapobiegać rozwojowi grzybów lub szkodników atakujących nasiona i młode siewki.

Zapraszamy do przesyłania własnych propozycji tak, abyśmy mogli wspólnie stworzyć nasz miejski słownik ogrodniczy 
(słownik będziemy uzupełniać na bieżąco).

Źródła
Na podstawie własnego doświadczenia oraz dostępnej literatury np.:
  • Miesięcznik Działkowiec.
  • Magazyn Jagodnik.
  • Kreuter Marie-Luise, "Ogród w zgodzie z naturą, Poznań 2007.
  • Bohmig Franz, 600 praktycznych rad z warzywnictwa, Warszawa 1987.
  • Chlebowski Bolesław, Mynett Kazimierz, Kwiaciarstwo, Warszawa 1982.
  • Holzer Sepp, Permakultura, Prakatyczne zastosowanie w ogrodnictwie, sadownictwie i rolnictwie, Wrocław 2014. 
  • Squire David, Krzewy i drzewa. Fachowe rady, Warszawa 2010.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...