niedziela, 24 maja 2015

GRZYBY NA BALKONIE ? TAK !

Czy jadalne grzyby możemy zbierać tylko w lesie? NIE 

Czy trzeba mieć duży teren do uprawy?
NIE

Czy mogę to zrobić sam?
TAK !



  


W sprzedaży są dostępne tzw. baloty.  Według Słowinka PWN: 1. «szczelnie zapakowana paczka towaru jednego rodzaju» 2. «bela zwiniętej, sprasowanej słomy».
I w taki właśnie sposób można zakupić balot sprasowanej słomy z zaszczepioną już grzybnią np. Boczniaka, Pieczarki, Shiitake, Kani, Czernidłaka czy Gąsówki nagiej. 
My namówiliśmy do uprawy Boczniaka (Pleurotus ostreatus) naszych Rodziców, którzy mają balkon wychodzący na północno-wschodnią stronę. 
Boczniak wyrasta jesienią na pniach drzew liściastych, tworząc kępy. Kapelusze mają średnicę od 6-20 cm. Ubarwienie grzybów może się różnić: od barwy żółtawej, brunatnej, szarej po stalowoniebieską. Blaszki i trzon z reguły są białe, ale mogą być również jasnoszare lub jasnobrunatne. Początkowo brzegi kapeluszy są podwinięte, potem się prostują, a na końcu wyginają do góry. Miąższ jest biały i twardy o łagodnym smaku i przyjemnym zapachu. Uprawę boczniaka można rozpocząć w nieużywanym garażu, piwnicy, pralni czy na balkonie. Ważna jest dobra wentylacja pomieszczenia oraz dostęp światła i odpowiednia wilgotność.

 Źródło: Jolanda Englbrecht, Grzyby z własnej uprawy w domu i ogrodzie. Zrób to sam, Warszawa 2008.
Nasz balot został postawiony na drewnianej skrzyneczce, w rogu balkonu  i porządnie podlany. Tutaj warto wspomnieć, że słoma zapakowana jest w plastikowy worek z dziurkami, przez które wydostają się grzyby.

Specyfikacja produktu według producenta:
  waga: ok 13-16 kg
  wielkość: ok 60*30*25 cm
  pierwsze grzyby: do 2 tygodni

  przewidywany ogólny zbiór:
  ok 5-7kg
 
temperatura uprawy:
  5-18 stopni C
  miejsce uprawy: chłodne
  wilgotne pomieszczenia lub
  cieniste miejsce w sadzie
  ogrodzie itp. 

Po około 3 tygodniach grzyby przedostają się każdą możliwą dziurką, a cała grzybnia pokrywa słomę. Producent informuje:
Do chwili ukazania się zawiązków  baloty nie potrzebują światła należy jednaki utrzymać wysoką wilgotność oraz temp. od 8 do 20oC (najlepiej 10-16oC). W momencie ukazania się w miejscach perforacji zawiązków grzybów, musimy zapewnić dostęp światła około 8 godz. na dobę ( naturalne lub sztuczne – świetlówka).

Uwaga: balotu nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych!
 
Aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza około 85% zalecamy postawienie balotu nad pojemnikiem z wodą tak, aby nie dotykał wody. Zraszać możemy tylko wtedy, gdy owocniki osiągną wielkość 2-3 cm, szczególnie w suche i słoneczne dni, nie podlewamy grzybów wilgotnych, ponieważ mogą zżółknąć, zaschnąć lub będą rosnąć niekształtne.

No to czekamy aż się kapelusze wyprostują i będziemy pichcić :)

Macie jakieś sprawdzone przepisy?

Poniżej stan z 24.05.2015 r.

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa alternatywa. Dotychczas słyszałam jedynie o domowych "uprawach" pieczarki, a tu proszę i boczniaka można sobie samemu wyhodować. Dzięki za fajny wpis!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ano jak widać można.
    Jutro na Dzień Mamy przygotujemy pyszny obiad :)
    Pozdrawiamy !

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...