piątek, 1 maja 2015

KALENDARZ PRAC OGRODNICZYCH - MAJ

"Maj bogaty sieje kwiaty" - wszystko budzi się do życia i pięknie się zieleni i kwitnie, a co czeka nas w ogrodzie i na balkonie do zrobienia w maju?
Siać, sadzić i zbierać :)











Ogród

Wysiewamy do gruntu wszystkie te rośliny, które będą plonowały w tym roku. Do gruntu muszą trafić już nasiona:
marchwi,
pietruszki,
brukselki,
jarmużu,
groszku,
buraków,
kalarepy,
szpinaku,
sałaty,
rzodkiewki,
oraz sadzonki ziemniaków.

Jeżeli jest już na tyle ciepło do ziemi możemy posiać także nasiona ogórków i fasoli (sadzonki po 15 maja). Zanim kiełki przedostaną się nad ziemię nie powinny zagrażać im już przymrozki. Dla pewności można przykryć grządkę agrowłókniną.

Nasiona cukinii, dyni, kukurydzy oraz sadzonki pomidorów czy papryki wysadzamy po 15 maja.



Maj to także dobry czas na zbieranie młodych pokrzyw - robimy z nich gnojówkę, wywary i odwary, a także sałatki i soki - po przepisy zapraszam do Trochę Innej Cukierni



Gnojówka z pokrzyw – świeże ziele należy zalać zimną wodą w pojemniku plastikowym lub kamionkowym. Należy zostawić lekko uchylone wieczko, by był dostęp powietrza. Raz dziennie powinno się gnojówkę przemieszać. Kiedy zacznie się pienić znak, że rozpoczął się proces fermentacji, który może potrwać około miesiąca, w tym czasie nasza gnojówka bardzo brzydko pachnie. Kiedy gnojówka będzie robiła się klarowna i przestanie się pienić, rozpoczynamy jej użytkowanie. Rozcieńczonym roztworem (1 miarka gnojówki na 10 miarek wody) podlewamy i opryskujemy nasze rośliny.

Odwar z wrotycza – świeże lub suszone ziele w proporcjach 300g suchego/600g świeżego ziela na 10 l wody, wkładamy do garnka i zalewamy zimną wodą. Gotujemy na małym ogniu około 30-60 min. i zlewamy przez sitko do słoika. Robimy opryski i podlewamy rośliny.

Napar z cebuli – przygotowujemy podobnie jak herbatę. Świeże lub suszone ziele zalewamy gorącą wodą i pozostawiamy do przestudzenia. Napary powinny być zawsze świeże i zużywane tego samego dnia.

Do naszego ogrodu mogą zostać wysadzone sadzonki także niektórych ziół np.
- tymianek,
- szałwia,
- melisa,
- meta,
- curry,
- estragon,
- lubczyk,
- rukola,
- rukiew.
Reszta  ziół ciepłolubnych takich jak bazylia muszą jeszcze chwilkę poczekać na swoją kolej chyba, że mamy inspekt, foliaka lub szklarenkę :)

W maju możemy założyć jeszcze zagon dobre ukorzenionych truskawek późno owocujących lub powtarzających owocowanie. Pamiętajmy o ściółkowaniu.

Na nasze zagony powinny trafi także nasiona nagietków, aksamitek, nasturcji czy maków.

Nagietek

Balkon

W ciepłe dni przenosimy na balkon wszystkie zimujące w domu rośliny. Na balkon trafiają zioła (na noc można je jeszcze zabierać do domu w szczególności majeranek, laur czy bazylię).

Tworzymy kolejne kolorowe kompozycję roślinne, gdyż wybór kolorów i dostępnych gatunków roślin jest w maju bardzo duży.




Biologiczna ochrona roślin
  • chronimy młode rośliny przed ślimakami;
  • przygotowujemy gnojowicę z pokrzyw, rozpoczynamy podlewanie i opryski wzmacniające;
  • uzupełniamy ściółkę na zagonach;


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...