sobota, 4 października 2014

KALENDARZ PRAC OGRODNICZYCH - PAŹDZIERNIK

Jesień w naszych ogrodach i na balkonach zawitała na dobre. Czas rozpocząć prace porządkowe i pielęgnacyjne jeszcze przed przymrozkami. Co należałoby zrobić w październiku?













Ogród warzywny i owocowy

Październik to czas kiedy z drzew zbieramy ostatnie jabłka, gruszki, orzechy, a z zagonów sałatę listkową, kalarepę, kapustę, brokuły, marchew, buraki ćwikłowe, selery, rzepę, rzodkiewki, cukinie, pomidory i dynię. Wykopujemy także późne odmiany ziemniaków. Zostawiamy jeszcze na grządkach pory. Lekkie noce przymrozki dobrze znoszą brokuły, a całkowicie mrozoodporne są jarmuż, brukselka i roszponka.

Co jeśli pomidory są jeszcze zielone?

Dobrym sposobem jest przycięcie zielonych pomidorów wraz z kawałkiem łodygi lub wyrwanie całego krzaka pomidora i powieszenie go do góry nogami w niezbyt ciepłym pomieszczeniu, gdzie pomidory będą stopniowo dojrzewały. 
My przetestowaliśmy ostatnio dwa inne sposoby:
- rozłożyliśmy pomidory na stoliku w kuchni 
- do szklanej miski z zielonymi pomidorami włożyliśmy jabłko.

W każdym przypadku należy kontrolować stan dojrzewających pomidorów i oddzielać te, które są już dojrzałe od tych, które niestety zaczęły gnić.


Jak przechowywać warzywa korzeniowe i owoce?
Nasze plony na bieżąco zjadamy lub zajmujemy się ich przetwarzaniem. Jesień to czas dżemów, powideł, soków, win i nalewek z pysznych owoców, ale kiedy zbliża się czas nocnych przymrozków trzeba zadbać o przechowanie warzyw korzeniowych takich jak marchewka, seler, buraki, pietruszka.
Warzywa te można przetworzyć, zamrozić lub umieścić w pojemniku po czym przysypać warstwą wilgotnego piasku, przenieść do piwnicy i w miarę potrzeby wybierać.
Owoce możemy rozłożyć na regałach w spiżarni jedno obok drugiego lub przerobić na soki bądź też przeznaczyć na suszenie.

Pamiętajmy, że zarówno warzywa jak i owoce do przechowywania muszą być nieuszkodzone.

Co z zagonami?

Zagony, na których rosną jeszcze warzywa spulchniamy i odchwaszczamy, nakładając nową warstwę ściółki. Jeżeli mamy problem ze ślimakami glebę winniśmy spulchnić i zagrabić by utrudnić im schronienie się na zimę. W pozostałych przypadkach możemy rozłożyć ściółkę np. podsuszonej trawy oraz podrzucić obornik tam, gdzie planujemy uprawę roślin o wysokich potrzebach pokarmowych. Jeżeli mamy do dyspozycji ziemię kompostową także możemy ją rozrzucić w ogrodzie. W przypadku ciężkich gleb zostawiamy ziemię bez grabienia w postaci skiby czyli wąskiego pasa odciętej gleby na głębokość szpadla.


Co z ziołami?
Jeżeli tylko pogoda nam sprzyja możemy sadzić, rozsadzać i przenosić zioła. Mięta, melisa, szałwia, czosnek, oregano, estragon czy szczaw spokojnie można wysadzać jesienią. My wysadzaliśmy do gruntu również lawendę, która była z nami przez lato na balkonie. Pozostałe zioła ciepłolubne takie jak np.tymianek, bazylia lepiej wysadzić wiosną.

Jeżeli nasze zioła trzymamy na balkonie to czas zrobić dla nich miejsce w domu na jasnym parapecie. Stopniowo przenosimy je na noc do domu by mogły dostosować się do nowych warunków.

Koniecznie sprawdźmy czy nie ma żadnych szkodników by nie wprowadzić niechcianych gości do naszego mieszkania, usuńmy zeschnięte pędy i liście. Podlewamy umiarkowanie bez nawozów.

 
Co z drzewami i krzewami owocowymi?
Kiedy zbierzemy ostatnie owoce warto podrzucić pod drzewa i krzewy trochę kompostu i nowej ściółki. Październik to także dobry czas na sadzenie nowych drzewek i krzewów. W tym czasie możemy wprowadzić do naszego ogrodu młode jabłonie, grusze, wiśnie, śliwy, maliny, agrest czy porzeczki. Kupując nowy materiał nasadzeniowy zwróćmy uwagę na wierzchołki pędów, plamy i czy nie ma oznak jakiś szkodników (np. pajęczyny, kępki wełny itp.).

Na pnie drzew możemy założyć ochronne opaski lepowe. Pamiętajmy jednak, że do lepów przykleić się mogą również pożyteczne owady, dlatego zakładajmy je tylko w razie potrzeby.


Nie przycinamy gałęzi drzew, gdyż rany nie zdążą zdrewnieć przed zimą i rośliny mogą zmarznąć, zostawiamy ten zabieg na wiosnę. Natomiast co roku przycinamy nisko nad ziemią owocujące pędy krzaków. W krzakach malin zostawiamy od 5 do 7 silnych jednorocznych pędów (maliny owocujące dwukrotnie w sezonie tnie się dopiero na wiosnę), jeżyną zostawiamy ok 6 silnych pędów, które podwiązujemy wysoko, a po zbiorze owoców z agrestu usuwamy stare gałęzie, zostawiając od 6 do 12 silnych pędów. Przycinamy także wierzchołki agrestu nadając krzakom formę kulistą.


Biologiczna ochrona roślin jesienią

  • Bezwzględnie należy usuwać chore owoce
  • Założyć budki i karmniki dla ptaków i pożytecznych owadów np. biedronek, skorków etc.
  • W cichym miejscu pozostawić gałęzie i suszone liście by zwierzęta (np. jeże) mogły znaleźć sobie spokojną kryjówkę na zimę by wiosną pomóc nam w ogrodzie.
Domki dla owadów w berlińskim Prinzessinnengarten


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...