Jakie truskawki są nie muszę chyba pisać. Ten kto lubi wie, a i ten kto nie lubi też wie.
Odmian truskawek jest dużo i każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Jedne dają owoce tylko raz w sezonie inne z kolei powtarzają owocowanie także na jesień.
My uprawiamy truskawki "kłębowskie"o dużych, soczystych owocach, doskonałe do jedzenia prosto z krzaczka, jak i na przetwory. Nie wiemy co to za odmiana ponieważ zostały znalezione na polu ("Projekt Kłębowo").
Od czego zacząć?
Październik to ostatni moment na zakładanie nowych truskawkowych zagonów, by cieszyć się dorodnymi owocami następnego lata. Oczywiście możemy zakładać zagony wiosną, wówczas owocowanie może nastąpić dopiero w następnym sezonie. Wszystko jednak zależy od odmiany truskawek i czynników zewnętrznych (klimat, gleba etc.).
Zachęcam do prób i eksperymentowania - zawsze są wyjątki od reguły.
"Kłębowskie truskawki" na nowym zagonie - październik 2014 |
Truskawki lubią miejsca słoneczne, zaciszne, gdzie będą mogły rosnąć sobie przez najbliższe 3 lub 4 lata. Gleba powinna być lekka, z domieszką piasku, próchnicy lub kompostu. Truskawki nie lubią zbyt dużo wody, ale kiedy tego wymagają pamiętajmy by podlewać je najlepiej rano i bezpośrednio pod korzeń.
Jak sadzić truskawki - rysunek pochodzi z książki M.L. Kreuter "Ogród w zgodzie z naturą" |
Odstępy między truskawkami powinny być ok. 30 cm. Pomiędzy rzędami warto rozłożyć agrowłókninę i dodatkowo wyściółkować np. słomą, by owoce nie leżały na ziemi, ponieważ szybko zaczną pleśnieć. Ważne jest zatem usuwanie wszystkich uszkodzonych owoców i liści, by nie dochodziło do rozprzestrzenienia się chorób.
Warto także zastosować uprawę współrzędną np. truskawki z cebulą. Będą się one wówczas wzajemnie uzupełniać i chronić.
Na jesień truskawki wymagają przycięcia starych liści i rozłogów by nie było zbyt gęsto. Zabiegi te pozwolą krzakom lepiej owocować i się rozrosnąć.
No dobrze tyle o tym jak to robić w ogródku, a my chcemy mieć truskawki np. na balkonie.
Wybieramy zaciszne, słoneczne miejsce. Sadzimy truskawki w skrzynki balkonowe, kosze wiszące lub w doniczki. Minimalna głębokość pojemnika to 20 cm.
Na spód wysypujemy drenaż w postaci np. potłuczonych glinianych doniczek lub keramzytu, by nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć. Dzięki temu korzenie nie zgniją. Ziemia powinna być żyzna najlepiej piaszczysto-gliniasta lub kompostowa.
Pamiętajmy o podlewaniu. Rośliny w pojemnikach mają zupełnie inne warunki niż w glebie i wymagają naszej opieki. Częściej zatem będą wymagały podlewania. Oczywiście podlewamy uważnie by nie zalać serca - czyli rdzenia truskawki.
Truskawki z pojemników również wymagają odnawiania co 3 lata. Należy ostrożnie przytwierdzić rozłogi do podłoża w ustawionych obok doniczkach. Kiedy nowe sadzonki dobrze się ukorzenią odcinamy je od rośliny matecznej.
Rozsadza truskawek do pojemników - rysunek pochodzi z książki M.L. Kreuter "Ogród w zgodzie z naturą" |
Ciekawym rozwiązaniem do sadzenia truskawek są także wieże lub tak jak poniżej rury kanalizacyjne.
Przykład wykorzystania rur kanalizacyjnych do uprawy truskawek - Berlin Prinzessinnengarten. |
U siebie stosuję osobiście agrowłókninę i jestem bardzo zadowolona. Wcześniej preferowałam ściółkę, jednak bez pozytywnych rezultatów.
OdpowiedzUsuń