wtorek, 15 marca 2016

PRZYGOTOWANIE WARZYWNIKA - jakie czynniki należy uwzględnić?

Zimą było trochę czasu na planowanie uprawy. Teraz jest już czas na to, aby przenieść szkice w życie. Założenie warzywnika na balkonie lub w ogródku naprawdę nie jest skomplikowane warto jednak uwzględnić kilka czynników tak, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty.









Pierwszym krokiem jest wybadanie terenu, na którym chcemy założyć nasz warzywnik. W zależności od tego czy będzie to parapet, balkon, ogródek przydomowy, czy działka musimy zastanowić się, które miejsce będzie najlepsze pod uprawę. Bierzemy zatem pod uwagę:

1) ukształtowanie terenu;
2) nasłonecznienie;
3) wiatr;
4) glebę;
5) nawadnianie;
6) wysokość;
7) pojemniki;
8) kompostowanie;

Przeanalizowanie powyższych czynników pozwoli nam dobrać odpowiednie rośliny np. przy uprawie na wietrznym balkonie warto zrezygnować z pnączy, a posadzić niskie rośliny, które nie będą narażone na szarpanie i wyginanie przez wiatr.

Pomidory, ogórki czy większość ziół lubią dużo słońca, ale już rzodkiewka, mięta bądź też sałata zadowoli się także miejscem pół cienistym. Dodatkowo rozplanowanie roślin względem tzw. uprawy współrzędnej oraz oddziaływania poszczególnych roślin na siebie (allelopatia) pozwoli na zwiększenie plonów oraz na ochronę uprawy przed chorobami i szkodnikami.

Uprawa pomidorów i bazylii w jednym pojemniku skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia przędziorka i mszyc, a dodatkowo kwiaty bazylii przyciągają owady zapylające.

Pamiętać należy, że rośliny mają różne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. W terenie niekorzystną glebę możemy poprawić stosując ziemię kompostową, wapnowanie, płodozmian etc.

Podręczny kwasomierz glebowy.

Ciekawym rozwiązaniem na małą przestrzeń, które sprawdzi się zarówno na balkonach jak i w ogrodach są doniczki kaskadowe, w których można posadzić kilka roślin, jak również uprawa w workach uprawowych czy w specjalnych stojakach np. z palet. Wówczas nie musimy się martwić o odczyn gleby ponieważ możemy za każdym razem swobodnie dobierać sobie rośliny i ziemię kupując je u ogrodnika.
 
Od lewej: paleta, worki uprawowe, doniczki kaskadowa.


Uprawiając rośliny w pojemnikach należy pamiętać o regularnym podlewaniu lub zraszaniu, podobnie rzecz ma się z nawozami. Rośliny posadzone w gruncie będą pobierały składniki pokarmowe i wodę również z głębszych partii gleby, posadzone w pojemnikach niestety nie mają już takiej możliwości. 

Warto też pomyśleć nad podwyższonymi grządkami, które idealnie wpiszą się w niedużą przestrzeń, przy okazji nadając warzywnikowi estetyczny wygląd.



Podwyższone grządki są bardzo wygodne i estetyczne.

Kilka powyższy przykładów pokazuje, że poszczególne czynniki mają istotny wpływ na jakość i plon naszych przyszłych upraw. Warto więc spokojnie i dobrze zagospodarować teren pod warzywnik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...