wtorek, 3 maja 2016

ŚCIÓŁKA W WARZYWNIKU I NIE TYLKO

To jak ważna jest zasobność i jakość ziemi, w której uprawiamy i sadzimy nasze rośliny przekonywać nikogo nie trzeba. Podczas wzrostu (szczególnie młodych roślin) bardzo ważne jest odchwaszczanie, podlewanie i dostarczanie odpowiednich składników pokarmowych. Jeżeli mamy spory teren do pielęgnacji zaczyna pojawiać się problem - możemy nie nadążać z pieleniem, w okresach suszy może być problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości wody, a dodatkowo odkryta ziemia łatwo ulega erozji. Czy da się uniknąć takich problemów? Wychodzi na to, że jest duża szansa, a rozwiązaniem jest ściółkowanie.




 

O tym jak wygląda dobra ziemia próchnicza można łatwo przekonać się idąc do lasu i rozganiając stert liści. Naszym oczom ukaże się wówczas czarna, pachnąca i często wilgotna ziemia. Dzieje się tak dlatego, że warstwa liści tworzy naturalną ochronę gleby przed wiatrem, mrozem czy zbyt intensywnym słońcem.

W większości warzywników mamy do czynienia z wypieloną ziemią, która szybko wysycha, łatwo zarasta i na dodatek jest mocno eksploatowana przez rośliny uprawowe. 

O ile na rabatach spotyka się ściółkę w postaci czarnej folii przysypanej korą lub kamieniami, to już w warzywnikach ściółkuje się gdzieniegdzie słomą tylko truskawki, a przecież możemy wykorzystać różne materiały do ściółkowania, oszczędzając sobie czas na pielenie czy rachunki za wodę.
Najbardziej popularne i ogólnie dostępne materiały do ściółkowania to np.
  • podsuszona trawa
  • liście
  • drewniane zrębki
  • grube wióry
  • kartony
Kiwi i ściółka z drewnianych zrębków i gałązek

Ściółkować można drzewa, krzewy, jak również warzywa np. odrywając liście rzodkiewki (o ile nie chcemy zrobić sobie z nich sałatki lub innych przysmaków) rozsypujemy z powrotem na grządce. Odrywając liście i "dziczki" z pomidorów również podrzucamy je pod krzaczek. Materiał się rozkłada i wraca do ziemi dostarczając zasoby pokarmowe większej roślinie etc.
 
Ściółka z podsuszonej trawy
 
Jeżeli chodzi o wzrost roślin niechcianych czyli chwastów, dzięki ściółce jest on dużo bardziej spowolniony ( łatwiej też je usunąć) bądź też zupełnie wyeliminowany. 
 
Zastosowanie drewnianych zrębków
 
Podobnie jak przy kompostowaniu najlepsze efekty ściółkowania daje ułożenie warstw np. kartonu, gałązek i warstwy właściwej np. podsuszonej trawy oraz podrzucanie tylko zdrowych materiałów bez oznak chorobowych. Ważną sprawą jest także uzupełnianie ściółki.

I tak w dużym skrócie ściółkowanie naprawdę się opłaca:
- wyrasta mniej chwastów i łatwiej jest je usunąć;
- warstwa ściółki chroni przed nadmiernym odparowywaniem wody z gleby;
- rozkładający się materiał wzbogaca ziemię;
- rośliny nie przemarzają tak łatwo podczas chłodnych dni i nocy;
- ściółka dostarcza schronienie pożytecznym owadom;
- sucha ściółka daje warstwę ochronną opadającym owocom (słoma+truskawki);

I mimo, że przeciwnicy ściółkowania uważają, że wysypywanie ściółki jest nie estetyczne to warto jednak zaryzykować i zamiast pielić do gołej ziemi usiąść wygodnie i cieszyć się widokiem zdrowych i pięknych roślinek ;) .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...