piątek, 5 września 2014

CHOROBY I SZKODNIKI

Uprawiając musimy zdawać sobie sprawę, że czasami w odwiedziny może zawitać jakiś niechciany gość. Tak jak u człowieka, zła kondycja powoduje choroby tak i u roślin np. przelanie, złe wietrzenie pomieszczeń, zbyt gęste siewy, przenawożenie sprzyja chorobom.
Jak rozpoznać choroby lub szkodniki naszych roślin?







Zdarza się, że choroby i insekty przynosimy na nowo zakupionych roślinach, dlatego pamiętajmy o kwarantannie. Dokładnie obserwujemy nowe rośliny przez kilka dni i jeżeli mamy pewność, że wszystko jest w porządku wprowadzamy do naszej uprawy.

Najczęściej w uprawach możemy spotkać się z następującymi chorobami i szkodnikami:

SZARA PLEŚŃ – szary nalot na liściach i owocach, czerwono-brunatne plamy. Nasila się szczególnie podczas mokrych i wilgotnych lat, atakuje słabe rośliny. Należy unikać przenawożenia, stosować opryski z pokrzywy, skrzypu, sadzić obok czosnek, niszczyć chore rośliny, ściółkować.

ZARAZA ZIEMNIACZANA - choroba grzybowa, objawia się brunatnymi plamami na liściach i łodygach, zgnilizną na pomidorach, owoce twardnieją. Należy palić porażone rośliny, uprawiać daleko od siebie pomidory i ziemniaki, chronić przed wilgocią, opryskiwać wywarami z pokrzywy, skrzypu, chudego mleka czy czosnku.

MĄCZNIAK – choroba grzybowa. Objawia się mączystym nalotem na liściach i przedwczesnym zasychaniem. Chore rośliny należy palić. Profilaktycznie stosować napar ze skrzypu, czosnku lub szarego mydła.

MSZYCE – małe zielone szkodniki. Pojawiają się w szczególnie wilgotnych latach. Ich jaja chętnie zjadają biedronki i ich larwy, skorki, chrabąszcze, pająki, ptaki. Należy spulchniać glebę, obficie podlewać, a jak się już pojawią to ręcznie usuwać lub też zmyć silnym strumieniem wody, mydlinami, opryskiwać tytoniem, pokrzywą, popiołem drzewnym, cebulą.

MĄCZLIK – kolonie małych białych muszek, sadowiące się na dolnej stronie liści. Zaatakowane rośliny należy wietrzyć, opryskiwać naparem z wrotycza, gnojowicą z pokrzyw lub stosować żółte lepy. Naturalnymi wrogami są pająki i gąsieniczki.

Jaja mączlika na oregano.
ZIEMIÓRKI – mała czarna muszka, często występuje podczas tworzenia rozsady, lubi wilgotne podłoże. Na zaatakowane rośliny pomogą opryski, zmiana ziemi i pułapki np. lepy.

GĄSIENICE - najczęściej na naszych uprawach występują gąsienice motyli np. bielinka kapustnika. Są one bardzo żarłoczne (wyjadają miękką tkankę pomiędzy nerwami w liściach) i potrafią wyrządzić poważne szkody w naszych uprawach.

Gąsienica na liściach bazylii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...