środa, 10 września 2014

KOMPOST

Kompost mili Państwo to bardzo ważna rzecz, to "żołądek ogrodu".
To tam organiczne odpadki przetwarzane są w pełnowartościową próchnicę!

Od czego zacząć? 










Przede wszystkim należy dobrać odpowiednie miejsce do składowania kompostu - możemy użyć do tego  pojemników lub składować na wolnej powierzchni - najlepiej w  półcieniu, z możliwością dojazdu do niego taczką, osłonięty krzewami np. czarnego bzu.

Pryzmę kompostową zakładamy na dobrze spulchnionej ziemi by pożyteczne owady i mikroorganizmy mogły swobodnie się poruszać. Pryzmę tworzymy z warstw - najniższa to grube gałęzie, deski dzięki temu nadmiar wody będzie mógł spokojnie odpłynąć. Szerokość jednej pryzmy to ok 1,5 m, wysokość ok 1m, długość jest dowolna niemniej musimy pamiętać, że warstwy o małej grubości nie ogrzewają się, a procesy rozkładu przechodzą bardzo powoli. Dobrze jest więc zrobić pryzmę 1,5 m x 1,5 m. Kolejne warstwy pryzmy tworzą wszelkie odpadki typu: liście, chwasty, łupiny np. cebuli, obierki, gałęzie drzew owocowych i krzewów, skórki owocowe, ziemia ze skrzynek balkonowych, fusy z kawy, liście herbaty, skorupki jajek, włosy, rozdrobniony papier czy tektura. Żadnych resztek mięsnych powodujących gnicie !

Podczas pracy nad kompostem musimy pamiętać o trzech sprawach: powietrze bez którego mikroorganizmy nie będą istnieć - czyli pryzma musi być w miarę luźna, wilgoć - umiarkowanie oczywiście nie chcemy by kompost zgnił oraz ciepło - potrzebne do szybkiego i harmonijnego rozkładu.

Odpowiednio warstwowany kompost jest już dobry i bogaty w składniki  pokarmowe po ok 9-12 miesiącach,  wtedy rozrzucamy go jesienią lub wczesną wiosną w całym ogrodzie mieszając z górną warstwą ziemi na grządkach i okrywamy go mulczem - czyli warstwą ściółki np.skoszonej trawy, opadłych liści lub korą z drzew liściastych lub iglastych - grządka pod takim kocykiem zachowa wilgotność i ciepło, a przy okazji zaoszczędzi nam pielenia.

Zapraszamy także do obejrzenia naszego krótkiego filmiku, jak wyglądać może kompostownik i co możemy w nim znaleźć na https://www.youtube.com/watch?v=uC6H8MeqiH4&feature=youtu.be

Góra chwastów tworząca "kompost"

Zbity z używanych palet kompostownik z możliwością otwarcia przedniej ściany i swobodnego przerzucenia lub wybrania ziemi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...