wtorek, 13 stycznia 2015

KALENDARZ PRAC OGRODNICZYCH - STYCZEŃ

W tym roku zimowa aura jest bardziej jesienną aurą. Na Pomorzu przez chwilę spadł śnieg i był nawet lekki mróz, ale w dużej mierze mamy do czynienia z deszczem i wichurami. No nic, musimy to przetrwać i mieć nadzieję, że spadnie jeszcze choć trochę białego puchu, a tymczasem planujemy!





  


Ogród

Jeżeli mamy jeszcze w ogrodzie jarmuż, roszponkę czy natkę pietruszki to spokojnie możemy je zrywać, a przy sprzyjającej pogodzie wykopywać bulwy topinambura.

Przy dużych opadach śniegu otrząsajmy drzewka i krzewy by młode i delikatne gałązki się nie połamały.

Dom

Przez całą zimę możemy dostarczać sobie świeżą zieleninę w postaci kiełków (więcej informacji tutaj) lub też korzystać z sadzonek przeniesionych z balkonu. W każdej chwili możemy posadzić także cebulę na świeży szczypiorek.

Pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń tak by zimne powietrze nie leciało bezpośrednio na rośliny. Usuwamy także zwiędłe liście i obserwujemy czy nie pojawił się żaden szkodnik. Podlewamy umiarkowanie czyli nie dopuszczamy by ziemia całkowicie wyschła, ale również by nie było za mokro.

Planowanie

Zimowe miesiące to dobry czas by zaplanować nowy sezon. Od czego zacząć?

1) W zależności od tego jak nam jest wygodniej możemy skorzystać tradycyjnie z kartki i ołówka, a najlepiej z zeszytu, który będzie nam służył przez kilka sezonów lub przygotować najprostsze wizualizację na komputerze za pomocą dostępnych on line programów (na przykład Garden Planner).

Zachęcamy także do korzystania z naszych usług w zakresie planowania ogrodu uprawowego - biuro@rutaurbangarden.pl






2) Ustalmy jakie warunki panują w miejscu, gdzie chcemy rozpocząć uprawę - czyli jaką dysponujemy przestrzenią, glebą, jakie jest nasłonecznienie, a w przypadku balkonów jak bardzo są osłonięte np. od wiatru.

3) Warto przemyśleć co chcemy mieć w tym roku w swojej kuchni/na talerzu i tym samym w swoim ogrodzie czy na balkonie. Krótko mówiąc dobieramy rośliny, które nam odpowiadają,ale mając na uwadze ich wymagania glebowo/klimatyczne. Warto pomyśleć o uprawie współrzędnej.

Nasiona możemy kupić w centrach handlowych i w ogrodniczych lub w internecie. Osobiście polecam wymianę sąsiedzką i zbieranie własnych nasion. Więcej o nasionach tutaj.

4) Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich pojemników do sadzenia - jeżeli uprawa będzie odbywała się inaczej w gruncie. Zimą możemy spokojnie poszperać w sklepach czy w internecie w celu zakupienia nowych doniczek. Różnorodność produktów dostępnych na rynku jest naprawdę ogromna i spokojnie każdy znajdzie coś dla siebie.

Od czasu do czasu będziemy umożliwiać Państwu zakup ciekawych produktów, które ułatwią stworzenie własnego ogródka uprawowego. W naszej ofercie będą również wyroby rękodzielnicze, które nadadzą niepowtarzalny charakter ogrodom, tarasom czy balkonom. Szukajcie naszych aukcji na allegro!

www.allegro.pl
 
5) Dobra ziemia i odpowiedni drenaż - jeżeli uprawa ma odbywać się w pojemnikach - to podstawa uprawy. Poszukajmy dobrych mieszanek lub użyjmy ziemi kompostowej z ogródka.

6) Możemy kupić małe sadzonki albo wysiać je samemu. Do tego potrzebne będą nam kuwetki/inspekty lub kartoniki czy kubeczki po jogurtach.

7) Rozłożenie w czasie zakupów związanych z ogrodem pomoże także w planowaniu naszego wiosennego budżetu. Kiedy przyjdzie czas wysiewów będziemy mieć wszystko pod ręką.

Więc do dzieła !!!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...